Hodnotenie bakalárskej práce vždy vzbudzuje u absolventov vysokých škôl veľkú zvedavosť a záujem, no nie je na tom nič zvláštne, pretože každý z vás chce vedieť, čo môže pri obhajobe bakalárskej práce očakávať a aké sú možnosti a kritériá jej hodnotenia. Nuž, aby hodnotenie bakalárskej práce dostalo racionálny charakter, sú potrebné vhodné pravidlá a kritériá.
Bakalársku prácu posudzuje vedúci a oponent (vo vzťahu k bakalárskej práci musí mať oponent minimálne doktorandské vzdelanie). Ak je medzi vedúcim / školiteľom a oponentom výrazný rozpor v hodnotení práce, o jej pripustení k štátnej skúške rozhodne dekan, ktorý sa môže poradiť s druhým oponentom.
Na druhej strane, určenie celkovej (výslednej) známky za študijný výsledok, ktorý je treťou časťou štátnej skúšky, je v kompetencii skúšobnej komisie. Táto známka sa vypočítava na základe aritmetického priemeru všetkých známok získaných počas štúdia, ako aj na základe známky za bakalársku prácu a známky za štátnu skúšku.
Špecifické pravidlá pre hodnotenie bakalárskej práce
Aby sme uspokojili zvedavosť našich čitateľov, teda budúcich potenciálnych klientov, nižšie uvádzame špecifické pravidlá, ktoré platia pri hodnotení bakalárskych prác:
Základné kritériá pre hodnotenie diplomových prác sú:1. Procesné kritériá – spočívajú v splnení požiadaviek na bakalárske práce, ktoré stanovuje rektor danej univerzity a sú zaznamenané v smernici univerzity. Upozorňujeme, že každá univerzita má iné pravidlá a postupy. Preto je najlepšie si ich vyhľadať na stránke tej, ktorej vzdelávacej inštitúcie, kde študujete, alebo požiadať o pomoc na dekanáte.2. Kritériá týkajúce sa obsahu a formy hotovej bakalárskej práce:
Hmotné požiadavky zahŕňajú nasledovné:
Správna konštrukcia práce – podriadená logike inferencii a hierarchickému usporiadaniu. Súlad obsahu bakalárskej práce s jej názvom. Schopnosť formulovať tému práce (tak, aby súvisela so študijným odborom) a primerané zdôvodnenie jej výberu a dôležitosti. Inovácia v prístupe k téme a jej rozvoj.
Schopnosť autora danej práce správne prezentovať problematiku, ktorú skúma.
Precízna formulácie výskumného problému/predmetu úvahy v práci, jeho spresnenie a šikovné zakomponovanie do literatúry predmetu.
Určenie účelu a rozsahu výskumu a spresnenia metodiky práce.
Hodnotenie spôsobu dosahovania pracovných cieľov.
Formulovanie tézy, teda hlavného posolstva výskumnej práce, ktorej priebeh by mal smerovať k dokázaniu tejto tézy, jej overeniu, vyvráteniu alebo falšovaniu – v prípade preukázania argumentov založených o vedeckých poznatkoch alebo neschopnosti vykonať presný dôkaz.
Analýza/syntéza predmetu výskumu, ako aj podrobný popis spôsobov riešenia daného problému/problémov s využitím vhodných analytických nástrojov alebo výskumných techník, metód a nástrojov (ak je predmetom práce výskumný problém ).
Hodnotenie výberu výskumných metód, výskumných nástrojov a výskumných techník a zdôvodnenie ich použitia.
Primeraná zvedavosť autora bakalárskej práce, diskusia a jeho schopnosť prezentovať výsledky svojho výskumu.
Napísanie presného zhrnutia (zovšeobecnené a podrobné závery).
Zoznam použitej a citovanej literatúry v práci, ako aj prípadných iných materiálov použitých v procese písania práce (zdroje týchto informácií, bibliografia).
Naznačenie možnej praktickej aplikácie výsledkov bakalárskej práce, alebo využitie napríklad na prednáškach, publikáciách…