Teoretické východiská bakalárskej práce sú jej najnamáhavejšou časťou. Najhoršie sú chvíle, keď máte v hlave úplné prázdno a nie ste schopní napísať ani slovo. Potom by prišlo vhod magické tlačidlo na odblokovanie vášho písania.
Aj vy ste sa ocitli v takejto slepej uličke? V tomto príspevku vám dávame ponuku z vybraných patentov, ktoré vám pomôžu napísať vašu teoretickú časť rýchlejšie. Tieto metódy vám tiež umožnia prelomiť blok a pokračovať v písaní. Prečítajte si článok a aplikujte naše patenty a garantujeme vám, že budete v krátkom čase v prevádzke.
Teoretické východiská bakalárskej práce – praktické rady
Píšete teoretickú časť vašej bakalárskej práce? Zahrňte poznámky pod čiarou hneď od začiatku. Čím viac, tým lepšie, ale samozrejme, nepreháňajte to. Optimálne je 3-6 poznámok pod čiarou na stranu. Nikdy, nikdy si nepripisujte zásluhy za písanie niekoho iného. Aj keď citujete neznámy blog alebo nepublikované dielo, nezabudnite uviesť poznámku pod čiarou, prípadne formou tzv. harvardského štýlu citovania.
Ak pri písaní spadnete do tzv. „flow“, neprestávajte písať a uvádzajte neustále poznámky pod čiarou. Zadajte aspoň základné informácie, ako je názov a strana knihy alebo štúdie, ktorú ste použili. Na konci ich opravíte, ale aspoň budete vedieť, kde hľadať.
Vložte tabuľky vždy, keď je to možné. Ak predkladateľ súhlasí, vložte aj 2-3 tabuľky na 5 strán textu teoretickej kapitoly. V tabuľkách môžete prezentovať definície, porovnávať prvky, prezentovať výsledky výskumu, porovnávať názory autorov a čokoľvek iné, čo vás napadne. Grafy a teoretická časť práce? Hodí sa to k sebe? Koniec koncov, grafy sa zvyčajne používajú v časti výskumu!
Teraz vás možno prekvapíme. Absolútne – v teoretických kapitolách môžete použiť grafy. A čo viac, využívaním štatistických údajov výrazne zvyšujete hodnotu svojej práce. A zároveň rýchlo zapĺňate ďalšie strany.
Je to veľmi jednoduché. Nájdete si graf znázorňujúci daný jav a o výsledkoch môžete diskutovať pol strany. Teraz premýšľajte o tom, aké grafy môžete vložiť do svojich teoretických kapitol.
Ak ste však v štádiu zariaďovania si pracovného plánu, tak sa zamyslite aj nad tým. Možno sa vám podarí naplánovať si prácu tak, aby sa vám do teoretických kapitol zmestilo čo najviac grafov. Vďaka tomu bude písanie oveľa rýchlejšie. Ak váš školiteľ súhlasí s ilustráciami, môžete skákať od radosti. Vložte všetko, čo môžete.
Diagramy, procesy, screenshoty, mapy, vaše vlastné kresby – to všetko je možné použiť v teoretickej časti práce. Pri vkladaní ilustrácií do teoretických kapitol pamätajte najmä na to, že ich použitie by malo byť odôvodnené. Obsah nemôžete umelo vyplniť obrázkami. Preto musí byť každý obrázok v texte teoretickej časti bakalárskej práce dôkladne popísaný a interpretovaný.
To je len niekoľko z desiatok spôsobov, ako urýchliť písanie teoretickej časti vašej bakalárskej práce. My, ako tím profesionálov, sme si istí, že ak ich budete dodržiavať, ušetríte pekných pár hodín. Zatiaľ čo úvod tohto článku je mierne ironický, zvyšok je veľmi vážny. Tieto metódy vám skutočne pomôžu rýchlo napísať akúkoľvek kapitolu teórie. Ak ste sa zrazu zastavili a pociťujete „nedostatok inšpirácie pri písaní“, vyskúšajte aspoň jednu z tu uvedených metód. Určite vás to rozhýbe. Prípadne neváhajte osloviť pri pomoci nás.
Samozrejme, toto je vrchol ľadovca. Tento príspevok je odľahčenou verziou toho, čo nájdete na našej stránke.
Otázka pre vás: Páči sa vám tento vzorec krátkych článkov? Máte radšej takéto rýchle tipy a triky? Alebo dlhé konkrétne články, vďaka ktorým sa komplexne dozviete o danej téme? Dajte nám vedieť. A ak si neviete rady, s radosťou vám pomôžeme.
Tím našich autorov / spracovateľov vám dokáže byť v tomto smere nápomocný. Spracujeme pre vás podklady k praktickej časti vašej bakalárskej práce na 100 percentnej úrovni.